2024. január 30.

Az aktív banki hitelezés a gazdasági növekedés egyik záloga

A bankszektor alapfeladata a fenntartható gazdasági növekedéshez szükséges hitelkínálat biztosítása. Az aktív hitelezés a felelős bankszektor elsődleges feladata, melyben partnerként tekint a Magyar Kormányra. Az együttműködést mutatja a folyamatos párbeszéd, a kiszámíthatóság, a betartott megállapodások. A bankszektor az elmúlt időszak eredményeiből végre a tőkéjének a reál értékét tudta/tudja növelni, mely a gazdaság újjáépítéséhez szükséges hitelbővülés elengedhetetlen feltétele.

Az elmúlt napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére áttekintettük az aktuális gazdaságfejlesztési feladatokat és a makrogazdasági környezetet. A megbeszélések alapján arra jutottunk, hogy még a gyorsan csökkenő kamatkörnyezetben is a hitelbővülés egyik lehetséges, átmeneti akadálya a hitelkamatok jelenlegi szintje. A Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatát elfogadva, a Magyar Bankszövetség támogatólag hívja fel tagsága figyelmét arra az akcióra, ami a vállalati hitelek felfutását célozza. Az akció során a 2024. február 1. és április 30. között szerződött és a beruházási hitelek esetén még ebben az évben folyósított, BUBOR-hoz kötött kamatozású, piaci, vállalati hitelek BUBOR feletti kamatfelárát 6 hónapon keresztül az egyes hitelezők elengedhetik. Ehhez a felhíváshoz a kereskedelmi bankok saját elhatározásukból, önkéntesen, a saját üzletpolitikai céljaik alapján csatlakozhatnak. A Bankszövetség bízik abban, hogy a vállalati hitelkamatszint mérséklődése lökést fog adni a beruházásra nyitott magyarországi vállalatoknak beruházásaik elkezdéséhez és végig viteléhez.

A Magyar Bankszövetség továbbá üdvözli a 2022-ben bevezetett vállalati kamatstop befejezését. Meggyőződésünk, hogy a piaci viszonyokat torzító intézkedések kivezetése, a szektor jelentős mértékű terheinek csökkentése és a piaci verseny feltételeinek biztosítása kedvezőbb árakat és feltételeket fognak jelenteni az ügyfelek - köztük a gazdaság élénkítése szempontjából kiemelt szerepet játszó, legfontosabb beruházásokat megvalósító és munkahelyeket teremtő vállalatok - számára. Ebben számítunk a Kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a társ minisztériumok és a Jegybank támogatására.

Budapest, 2024. január 30.                                   Magyar Bankszövetség